Depilacja laserowa od ilu lat – kiedy można wykonać pierwszy zabieg?

Pierwsze włoski na ciele pojawiają się zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców w wieku nastoletnim. Już wtedy mogą one znacząco uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli nastolatek odziedziczył po rodzicach bujne i ciemne owłosienie. Młodzi ludzie, bacznie przyglądając się zmianom w obrębie własnego ciała, często szukają najlepszych sposobów na skuteczne pozbycie się tego problemu. Wtedy pojawia się pytanie: kiedy można poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

W jakim wieku można poddać się depilacji laserowej?

Na zabieg depilacji laserowej samodzielnie może zapisać się dopiero taka osoba, która ukończyła 18. rok życia. Wcześniej nastolatek potrzebuje na wykonanie takiej depilacji zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Ważniejsze pytanie brzmi jednak: kiedy depilacja laserowa u młodej osoby jest uzasadniona? Z pewnością nie warto wykonywać tego zabiegu u dzieci, u których włoski są jeszcze jasne, cienkie i delikatne. Później, w okresie dorastania, kiedy owłosienie staje się ciemniejsze i grubsze, szczególnie po depilacji maszynką do golenia, można już wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, jednak nie zaleca się go na samym początku. Dlaczego?

Kiedy u nastolatków pojawia się owłosienie?

Okres dorastania to czas intensywnych zmian w organizmie młodego człowieka. Burza hormonów odpowiada nie tylko za niekontrolowane zachowania dzieci, ale również za ich odmienny wygląd. Kiedy ciała nastolatków przeobrażają się w ciała dorosłych, na ich skórze pojawia się także uciążliwe owłosienie. W przypadku dziewczynek jest to wiek około 12-13 roku życia, a u chłopców 13-15 roku życia. Nie oznacza to jednak, że już w tym wieku rozsądnie jest zapisać się na zabieg depilacji laserowej. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest poddanie się depilacji dopiero wtedy, kiedy poziom hormonów w organizmie nieco się ustabilizuje. W przeciwnym razie jego efekty mogą być niezadowalające. Co więcej, może dojść nawet do ponownego pojawienia się włosków w wydepilowanym miejscu. 

Dlaczego depilacja laserowa u dzieci jest niewskazana?

Podstawowy powód, dla którego depilację laserową u nastolatka warto odłożyć na później to niepewny efekt i trwałość zabiegu. U osoby dorosłej odpowiednia ilość powtórzeń pozwala zagwarantować, że skóra stanie się idealnie gładka, a rezultat będzie trwały. Natomiast w przypadku dzieci żaden salon nie jest w stanie obiecać ani takich efektów, ani tym bardziej trwałości zabiegu. Poza tym, zabieg depilacji laserowej u młodszych osób, walczących z burzą hormonalną niesie za sobą ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry oraz wystąpienia reakcji alergicznej. Może okazać się zatem, że depilacja, która miała pomóc dziecku uporać się z problemem, okaże się źródłem jeszcze większych kłopotów skórnych. Warto podkreślić też, że młody człowiek z natury ma niższy próg bólu niż osoba dorosła, dlatego w przypadku nastolatków depilacja laserem może okazać się bolesna.

Przed zabiegiem depilacji laserowej – wizyta konsultacyjna

Nastolatek, który uważa, że najgorszy okres burzy hormonalnej ma już za sobą (u dziewczynek to moment, kiedy zaczynają regularnie miesiączkować) może przyjść do gabinetu kosmetologicznego z rodzicem na wizytę konsultacyjną. Takie spotkanie z kosmetologiem ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Mogą to być między innymi choroby skórne czy stosowanie niektórych leków, zwłaszcza naturalnych preparatów z wyciągami z ziół światłoczułych. W ramach takiej konsultacji nastolatek może też zadać specjaliście pytania i dowiedzieć, jak przygotować się do zabiegu.