Medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna? – oto jest pytanie!

“Chciałabym tak pięknie wyglądać!”. To niewypowiedziane życzenie pojawia się często w głowach kobiet przeglądających profile na Instagramie. I chociaż często jest to wynik modyfikacji graficznych, to marzeniem wielu osób jest trwała zmiana aparycji.
Najczęstszą metodą, która pozwala na uzyskanie znacznej poprawy wyglądu jest chirurgia plastyczna. Jest to bliskie prawdy, ale nie każdy wie, że jest kilka skutecznych sposobów, które nie wymagają użycia skalpela. Są dostępne od ręki i nie wiążą się z
dużym ryzykiem, dlatego zdecydowanie warto je poznać.


Jakie są najważniejsze różnice między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną?


Zdolność ciała do regeneracji to podstawowa zasada, na jakiej bazuje medycyna estetyczna, a chirurgia plastyczna wprowadza trwałe zmiany. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest stopień ingerencji lekarza w ciało pacjenta.


Chirurgia zajmuje się poprawianiem mankamentów urody, które nie mogą być zmienione w żaden inny sposób. W ramach tej dziedziny można zmienić kształt małżowin usznych, zrobić korektę nosa lub powiększyć piersi. Jest to bardzo inwazyjna
metoda, która może z jednej strony usuwać niektóre części ciała (np. chrząstki) lub wprowadzać dodatkowe elementy – takie jak implanty.


Tymczasem medycyna estetyczna polega głównie na wykorzystaniu naturalnych zdolności skóry do regeneracji. Ponadto pozwala na odwrócenie lub zatrzymanie procesów starzenia i usuwanie pewnych niedoskonałości ciała. Dzięki niej można z powodzeniem pozbyć się rozstępów, śladów blizn czy cellulitu.


Jakie są najważniejsze cechy medycyny estetycznej?


Medycyna estetyczna to dziedzina wymagająca wykształcenia medycznego, które można zdobyć w większych miastach – takich jak Ożarów Mazowiecki. Zabiegi, które należą do kanonu tej dyscypliny nie zmieniają ciągłości warstwy skóry, jak to ma miejsce w chirurgii. Dopuszczalne są jedynie niewielkie wcięcia lub nakłucia, które szybko się goją.


Podstawą medycyny estetycznej są narzędzia służące głównie do wprowadzania pod warstwę naskórka substancji wypełniających lub odżywczych. Najbardziej “groźnym” instrumentem w gabinecie jest strzykawka, poza tym można też spotkać sprzęt wykorzystujący fale radiowe, lasery i różne innowacyjne rozwiązania.


Dlatego gabinety medycyny estetycznej powstają w większych miastach, jak Ożarów Mazowiecki, w których jest większa dostępność odpowiedniej kadry medycznej i zaawansowanego sprzętu. Posiadają one lepsze opinie niż chociażby ośrodki kosmetyczne.


Medycyna estetyczna a kosmetologia

Kolejną dziedziną, która jest blisko związana z urodą człowieka i jest kojarzona z medycyną estetyczną jest kosmetologia. Ta ostatnia jest najmniej inwazyjną dyscypliną i nie wymaga posiadania wykształcenia medycznego.


Kosmetologia to dział dermatologii, który skupia się przede wszystkim na walorach estetycznych. Jej zadaniem jest upiększanie wyglądu, bez żadnej ingerencji w strukturę ludzkiego ciała. W tym przypadku podstawą są proste zabiegi, które poprawiają wygląd. Należą do nich m.in. pediciure, maniciure czy regulacja brwi.


Jak widać istnieją spore różnice w sposobach poprawiania wyglądu ludzkiego ciała. Medycyna estetyczna plasuje się pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią. Nie jest inwazyjną metodą, a jednocześnie potrafi zrobić sporą różnicę w przypadku dużych niedoskonałości urody. Warto o niej pamiętać, kiedy jedyna myśl, jaka przychodzi do głowy przypomina o nieuchronności użycia skalpela.

Leave a Comment