Depilacja laserowa – jak często trzeba powtarzać zabieg?

W obecnych czasach znacznie wzrosła popularność usuwania owłosienia metodą laserową wśród kobiet, które aspirują do trwałego wyeliminowania niepożądanych włosów. Metoda ta efektywnie eliminuje włosy z takich obszarów jak nogi, ramiona, twarz, czy strefa bikini. Zaawansowane lasery diodowe charakteryzują się precyzją, co przekłada się na długo utrzymującą się gładkość skóry. Jak często należy poddawać się temu procesowi? Kiedy wskazane jest odstąpienie od procedury?

Z jaką częstotliwością trzeba powtarzać zabieg laseroterapii?

Depilacja laserowa to bardzo skuteczna metoda, jednak aby całkowicie pozbyć się włosów, konieczne jest odbycie serii kilku zabiegów. To ile zabiegów jest niezbędnych, uzależnione jest przede wszystkim od koloru i grubości włosów, a także koloru skóry. Im włos jest ciemniejszy i grubszy a skóra jaśniejsza, tym mniejsza liczba zabiegów jest potrzebna. Zazwyczaj wykonuje się od 4 do 5 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasowych, co jest niezwykle ważne, ponieważ światło lasera oddziałuje jedynie na włosy, które są w fazie wzrostu. Obecnie wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosów, dlatego też 3 zabiegi to absolutne minimum. Przy pomocy kolejnych zabiegów można pozbyć się pojedynczych włosów lub tych, które były wcześniej dosyć oporne na działanie lasera.

Przeciwwskazania do zabiegu

Rezygnacja z depilacji laserowej jest zalecana w określonych sytuacjach. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny korzystać z tego zabiegu. Osoby cierpiące na nowotwory również powinny unikać depilacji laserowej. Metoda ta nie jest skuteczna u osób z włosami blond lub rudymi, ze względu na niską zawartość barwnika, który jest niezbędny do absorpcji światła lasera. Zabieg nie jest zalecany także osobom stosującym produkty zawierające witaminę A i jej pochodne, mającym opaloną skórę lub stosującym fotouczulające zioła. Wymagane jest przerwanie stosowania tych substancji na kilka tygodni przed zabiegiem, a w przypadku opalonej skóry – odczekanie aż opalenizna zblednie. Z uwagi na ryzyko niekorzystnego działania promieni słonecznych, zimowa pora jest najbardziej odpowiednim momentem na przeprowadzenie depilacji laserowej.

Jak osiągnąć długotrwałe rezultaty?

Depilacja laserowa oferuje długotrwałe, lecz nie zawsze permanentne rezultaty. W przypadku lasera IPL, który jest urządzeniem kosmetycznym, efekty mogą być krótkotrwałe, a włosy szybko odrosnąć. Natomiast laser diodowy, po przeprowadzeniu 4-5 zabiegów, zapewnia długotrwałe rezultaty poprzez usunięcie włosów wraz z ich mieszkiem. Jednakże, u niektórych kobiet, po kilku latach może zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu. Ponadto, silny stres lub ciąża mogą spowodować ponowny wzrost włosów, choć zdarza się to rzadko. Ważne jest, aby mieć świadomość, że choć depilacja laserowa jest skuteczna, nie zawsze gwarantuje trwałe usunięcie włosów na zawsze.