Kwas hialuronowy. Co warto o nim wiedzieć?

Wśród związków chemicznych stosowanych w medycynie estetycznej jest wiele naturalnych substancji. Organiczny kwas hialuronowy jest składnikiem wielu preparatów, kosmetyków oraz środków pielęgnacyjnych używanych w farmacji.        Można go odnaleźć w tkankach wielu gatunków zwierząt – głównie w gałkach ocznych i przede wszystkim w skórze. Jest także obecny w organizmie człowieka, jednak wraz z wiekiem jego produkcja spada. Czy to główny powód, dla którego stał się tak popularny?

Co to jest kwas hialuronowy i jaką pełni rolę?

Kwas hialuronowy to polisacharyd, co oznacza, że jest cukrem złożonym. Związki z tej grupy składają się z cukrów prostych, połączonych wiązaniem glikozydowym. Unikalność tego kwasu polega na tym, że niezależnie, gdzie się znajduje, przybiera taką samą strukturę. Dokładnie ten sam zestaw cząsteczek jest w pępowinie człowieka, jak i w gałce ocznej kota.

To czyni go bardzo przydatnym składnikiem kosmetyków nawilżających. Dodaje się go wszędzie tam, gdzie skóra jest wysuszona – kwas hialuronowy stanowi uzupełnienie kremów, maseczek czy serum. Dzięki niemu można wprowadzić do wnętrza skóry inne substancje – np. liposomy. Wspomniane kosmetyki mogą być używane nawet zimą, ponieważ nie powodują rozszerzania się naczyń krwionośnych.

Kwas jest substancją odpowiadającą za sprężystość wewnętrznej warstwy skóry, odpowiada za jej elastyczność i poziom wilgotności. Wraz ze starzeniem się organizmu zaczyna go powoli ubywać, a niedobory są widoczne pod postacią kurzych łapek i zmarszczek.

W jaki sposób działa kwas hialuronowy?

Najważniejszą z właściwości, jakie ma kwas hialuronowy jest zdolność do wiązania dużych ilości wody. Potrafi on utrzymać nawet 4000 większą ilość cząsteczek wody niż wynosi jego masa własna. Dlatego tak skutecznie wzmacnia barierę ochronną skóry. Sprawia, że jest odporna na przenikanie bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Ponadto wychwytuje wolne rodniki, które są największym wrogiem w zachowaniu młodego wyglądu.

Kwas hialuronowy wypełnia także przestrzenie między komórkami, jest składnikiem włókien kolagenowych i elastynowych. Jeśli skóra zostanie przerwana, to właśnie ta substancja przyspiesza gojenie się ran i wspomaga proces regeneracji.

Jakie zastosowanie znajduje kwas hialuronowy?

Wspomniany związek chemiczny jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny. Znajduje zastosowanie począwszy od okulistyki, przez chirurgię dentystyczną aż po ginekologię. Pomaga łagodzić zespół suchego oka, regeneruje chrząstki stawowe czy struny głosowe. Dzięki temu, że kwas nie ma właściwości immunogennych, może być stosowany w medycynie estetycznej.

Najczęściej używa się go do zabiegów w okolicy twarzy. Służy do korekcji zmarszczek, jako wypełniacz do bruzd wargowo – nosowych lub do powiększenia ust. Dużą wiedzę na temat tego, jak stosować kwas hialuronowy, mają chirurdzy. Obecnie ten związek jest używany do modelowania piersi, ud oraz pośladków. Co ciekawe, może się to odbywać bez użycia skalpela, ponieważ kwas jest doprowadzany pod skórę za pomocą ostrych igieł. W tym wypadku główną rolą tego polisacharydu jest poprawienie objętości tkanek.